Google son birkaç yıldır, alışveriş sitesi olmasa da web sitelerinin HTTPS ile şifrelenmesi konusunda site sahiplerine uyarılarda bulunuyordu.

Bu uyarılar doğrultusunda Temmuz ayından itibaren Google’ın Crome web tarayıcısı, HTTPS olmayan tüm siteleri ”güvenli değil” olarak işaretlemeye başlayacak. Bu uygulama ile kullanıcıların, internette güvenli bir şekilde işlem yapabilmesi ve olası güvenlik açıklarına karşı uyarı verilmesi hedefleniyor.

Son zamanlarda özellikle klon banka siteleri ile çok fazla dolandırıcılık yapılıyor ve gerçek banka sayfası ile klon dolandırıcılık sayfasını ayırmanın en kolay yollarından bir iSSL sertifikası diğeride google da banka adını aratmak yerine web tarayıcıya site adını elle yazmak. Kısaca işlem yapacağınız banka sitesinin başlangıcı HTTPS ile başlamalı değilse kesinlikle işlem yapılmamalı.

Günümüzde kimlik, telefon ve hesap numarası gibi bilgileri pek çok işlemde kullandığımız için Google Chrome tarayıcı ile tüm web sitelerinin SSL sertifikalı olmasını istiyor.Böylelikle kendi web tarayıcısını kullanan ziyaretçilerine ve site müşterilerine daha güvenli bir ortam sağlamayı hedefliyor.